BİLİNÇALTININ GÜCÜ - 5 TEMEL İLKE


BİLİNÇALTININ GÜCÜ - 5 TEMEL İLKE

 "Bilinçaltınızı tanıyarak onun farkında olmadığınız sizi asıl yöneten gücünü harekete geçirmek ve bugünden itibaren bilinçaltı temizliğine başlamak istiyorsanız bu yazıyla beraber kendi potansiyelinizle buluşmaya hazır olun."

BİLİNÇALTI NEDİR?

Bilinçaltı nedir? Bilinçaltı diğer adıyla bilinç dışı zihin, bilinçli yani farkına vararak yaptıklarımızın dışında kalan zihin kısmını yöneten bölümdür. Bilinçli kısmın işlem kapasitesi son derece düşüktür tanımlama, analiz etme, seçimler yapma ve kısa/çok kısa süreli hafızaya alma fonksiyonlarını yerine getirir. Bilinçaltı ise dış dünyada olan biteni ve içsel yaşadıklarımızı, milyonlarca veriyi aynı anda işleyebilecek yetiye sahiptir. Bütün öğrenme süreçleri, şemalar, duygusal izler, inançlar, düşünce kalıpları, paradigmalar, değerler, stratejiler ve uzun süreli hafızayı içinde barındıran fonksiyonel zihin kısmı burasıdır.

Freud bilinçaltı hakkında tüm bastırılmışlıklarımızın ve bizi istemediğimiz davranışlara götüren davranışların içsel kaynağı olarak değerlendirmesi yapmıştır. Psikanaliz çalışmalarıyla da geçmişin derinliklerinde şu veya bu şekilde oluşmuş travmaların ve suçluluk duygularının çözümlenmesi gerektiğine inanarak çok uzun zaman alan, bazen yıllar sürebilecek çalışmalar gerçekleştirmiştir.

Daha sonraları kabul görmeye başlayan pozitif psikoloji yaklaşımı insana daha farklı bakmıştır. Böylece kişiyi ileriye taşıyacak ve başarı yolculuğunu öne çıkarak yaklaşımlar çok daha anlamlı olmaya başlamıştır.

Ders çalışma motivasyonu, diyet motivasyonu, iş motivasyonu, sınav motivasyonu sağlamak, ilişkilerde başarılı olmak ve istediğiniz sonuçları almak sizin için önemliyse pozitif psikolojiyi hayatınıza taşımalısınız.

BİLİNÇALTI TEMİZLİĞİ - BİLİNÇALTI KODLAMA

Bilinçaltını yönetmek istiyor ve bilinçaltı kodlama teknikleri hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız öğrenmeniz gereken bilinçaltının en temel beş özelliği şunlardır:

 1. KORUMA GÖREVİNE SAYGI: Bilinçaltının asıl görevi koruma fonksiyonuyla ilgilidir. Kişiyi yaşamda tutmak için korkuları ön planda tutarak başına bir şey gelmesini engellemeye çalışır. Aslında kendi açısından niyeti olumludur.
  Bilinçaltı eğitiminde asıl amaç bireyin bu koruyucu mekanizmayı tanıması ve onunla dost olmasıdır. Doğuştan korkuları olmayan insan yaşadıklarının etkisiyle başarısızlık korkusu, yalnızlık korkusu, sevilmeme korkusu, sorumluluk alma korkusu…bir çok kendisine ket vuran korkulara sahip olabilir.
  Bilinç seviyesine çıkarılıp yüzleşilmeyen korkular bilinçaltında yaşamaya devam eder. Kişinin yaşamda istediklerine ulaşmasının önündeki en büyük engel farkında olmadığı derinde yatan korkularıdır. Bu nedenle bilinçaltı temizliği özellikle bu alanda yapılmalıdır.
  Korkuları keşfetmek için bilinçaltı ile konuşmak gereklidir. İş, kariyer, ilişkiler, kişisel tutumlar, fiziksel durum, sağlık, içsel huzur ve mutluluk…alanlarında istediklerinize ulaşamıyorsanız bilinçaltı ile konuşmak için harekete geçmelisiniz. Bilinçaltı terapisinde de asıl amaç buna hizmet etmelidir.
  Korkularınızı veya çekincelerinizi keşfetmek için hayatınıza girmesini istediğiniz ancak ulaşamadığınız durumlara bakın ve kendinize bu isteğinize ulaşmakla ilgili neyin engel olduğunu sorun. Bu engelin sizin dışınızdaki sebeplerin dışında aramaya dikkat edin,  özellikle sizinle ilgili engelleri bulmaya odaklanın. Bu engelin altına bakmayı başardığınızda korku ve çekincelerinizi keşfetmeye başlarsınız.

  Örneğin; İlişkilerinde istediği sonucu alamayan birey, engellerini sorguladığında (İlişkilerimde istediğim sonuçları almamı engelleyen nedir?) "Yeteri kadar uğraşacak vaktim yok " cevabını alabilir. Bu durumun sebebi sorgulanıp altına inildiğinde ise (İlişkilerine yeteri kadar vakit ayıramama sebebin nedir?) Daha önce vakit ayırdığında, emek verdiği ilişkilerde istediği sonuçları alamadığını, hatta terk edildiğini fark edebilir. İşte bu örnekte kişi terk edilme korkusunu/çekincesini keşfetmiştir ve bunu yeniden organize ederek bilinçaltı temizliği yapmalıdır.
  Olumlama: Anlaşıldığımızı ve paylaşımı hissettiğimiz bir ilişkiyi hak ediyorum. Birbirimize değer veren ilişkiyi yarattığımızda bütünlüğü koruyan, hatta ömür boyu süren mükemmel ilişkiler oluşumuna katkı verebilirim. Kendime inanıyor ve güveniyorum, yeni ilişkilere başlamaya izin veriyorum.

 2. NETLİK: Bilinçaltının gücünü en verimli şekilde ortaya çıkarmak için netleşmeyi bir prensip olarak benimsemek gerekir. Netlik zihne odaklanması gereken tek bir adres vermek şeklinde tanımlanabilir. Birçok kişi beyin ve bilinçaltı arasındaki bağıntıyı tam bilmediğinden aynı konuyla ilgili farklı veya karışık mesajları aynı anda verebilmektedir. Kişi bu bağlamda bu zihin karmaşasından sıyrılmalı, saflaşma becerisini geliştirmelidir.
  Bilinçaltının gücünün açığa çıkması için tam olarak neye odaklanılması gerektiğini sorularla saptamak mümkündür. "Tam olarak ne?" sorusu zihni yönetme açısından çok güçlüdür.

  Örneğin; İşimde başarılı olmak istiyorum diyen kişiye bilinçaltının yardımcı olması için tam olarak ne şekilde başarılı olmak istediği sorulduğunda "Daha çok müşteriye ulaşarak, daha çok para kazanmak istiyorum." cevabı gelebilir, yine netleştirmeye devam edildiğinde "Ayda elli müşteriye ulaşarak, elli bin lira ciro yapmak istiyorum" ve "Elli müşteriye ulaşmak için pazarlama stratejilerini geliştirmem gerekir." Pazarlama stratejilerini geliştirmek için ise "Sosyal medya iletişimi konusuna ağırlık vermeliyim." cevabı gelebilir. Sonuçta zihne odaklanması gereken adresi ilettiğinizde sizin emir kulunuz olan bilinçaltının gücü açığa çıkmaya başlayacaktır.

  Olumlama: Bilinçaltımın gücüne inanıyorum, onu ihtiyaç duyduğum her konuda netleştirdiğimde bana yardımcı olacağının farkındayım. Kendime karşı netim, başkalarına karşı netim, tam olarak ne istediğime odaklanıyor, asıl ihtiyacımı keşfediyor ve bunu gerçekleştirmesi için zihnimi harekete geçiriyorum.

 3. TEK BİR ŞEY: Aynı anda sadece tek bir şeye odaklanmak ve sonuç alana kadar bunu sürdürmek bilinçaltının gücünü maksimum kullanmak için önemli bir stratejidir. Çünkü zihin aynı anda tek bir şeye tam anlamıyla potansiyelini yansıtabilir. Bunun temel sebebi zihnin her durum ve paradigma için farklı alanları harekete geçirmesiyle ilgili kodlamasıdır. Anda kalma ve odaklanma becerisi sadece tek bir şeyi gerçekleştirmek için kullanılmalıdır.
  Örneğin; Yabancı dil öğrenmek ile ilgili bir hedefiniz olduğunu düşünelim, zihni netleştirdikten sonra yapmanız gereken şeyin gramer çalışması olduğunu varsayalım. Bu çalışma için ayrılmış zaman diliminde ve saptanmış konularda sadece konuyla ilgili tanım, örnekler ve test çalışmasını bitirip, daha sonra yeni tek bir şeylere! Odaklanılırsa ancak mükemmel sonuçlar alınabilir.

  Olumlama: Anda kalarak benim için önemli ve öncelikli olan tek bir şeye odaklanmayı seçiyorum. Tüm duyularımla yaptığım şeyin içindeyim, onu en iyi şekilde sonuçlandırana kadar devam ediyorum. Böylece tüm yapabilirliklerim yaptığım şeye yansıyor, biliyor, görüyor ve hissediyorum.

 4. FAYDAYI ARAMAK: Bilinçaltının gücü ve zihin yönetimi açısından maksimum verimlilik için, bilinçaltına hedef olarak saptanan ve yapılması gereken eylemlerdeki faydayı mutlaka göstermek gereklidir.  Bu fayda nedenlerinizle ilgilidir. Amacınızı hayatınıza katmak için ne kadar çok nedeniniz varsa ulaşmak istediğiniz hedef  size o kadar yakındır. Hedefinize ulaştığınızda neler kazanacağınız, gerekli çabayı göstermezseniz neleri kaybedeceğiniz konusundaki nedenlerinizle ilgili farkındalık geliştirmek zihni yönetme açısından sizi aktif tutacaktır. Güdülenmenin ve sürdürülebilir motivasyonun kaynağı da faydayı aramaktan geçer.

  Örneğin; Kendinize ayırdığınız zaman diliminde çok sevdiğiniz müzikle daha fazla uğraşmak istiyorsunuz, ancak bir türlü vakit yaratamadığınızı veya çok verimsiz olduğunuzu düşünelim. Yapmanız gereken kendinize faydayı göstermektir. Müzikle uğraşıldığında elde edilecek kazanımlar; Kendimi rahatlatmak, zihni dinlendirmek, yeni şarkılar öğrenmek, öğrenmenin keyfini yaşamak, daha güzel şarkı söyleyerek sesimi kullanma becerisini geliştirmek, uygun zamanlarda dostlarla vakit geçirdiğimizde müzikli paylaşımlarda bulunmak, sosyalleşme için mükemmel araç…gibi kazanımlar olabilir. Ayrıca kaçınmacı nedenler ise atalet korunduğunda olacaklardır. Bunlar kendime ayırdığım vakitleri verimsiz geçirmenin huzursuzluğundan, can sıkıntısından, başladığın bir şeyi devam ettirmemenin  verdiği vicdan azabından kurtulmak…olabilir. Eğer kendinizi ikna ederseniz zihni yönetme konusunda çok önemli bir mesafe alırsınız. İlerlemek için bu nedenleri çoğaltmanız gerektiğini ve sık sık kendinize hatırlatmanız gerektiğini de belirteyim.

  Olumlama: Zihnimin bana yardımcı olacağına tümüyle inanıyorum, bende ona yardımcı olmak için hedefimle ilgili tüm nedenleri ortaya çıkarıyor ve onları çoğaltıyorum. Nedenlerime sahip çıktıkça hedefimle çok daha fazla bütünleşiyorum. Motivasyonum artıyor ve hedefime ulaşıyorum.

 5. OLUMLU KODLAMA: Düşünme ve ifade dilinizi değiştirerek bilinçaltının gücünü açığa çıkarabilirsiniz. Gün içinde altmış binden fazla ürettiğimiz düşüncelerle zihnimiz kendine yön bulmaya çalışır. Bunlar içinde otomatik düşünceler, inançlar ve çekirdek inançlar söz konudur. Bilinçaltının temel bir özelliği bir düşüncenin olumlu veya olumsuz olduğunu süzmeksizin olay ne ise bunu olduğu gibi yaşamamızı ve hissetmemizi sağlamasıdır. Sizi hedefinize taşıyacak olan ise algıların pozitif enerji yaratacak şekilde kodlanması olacaktır.
  Hayatımıza girmesini istediğimiz hedefimizle ilgili düşünme ve ifade dili tam olması gereken şeyi tarif etmelidir. Pozitif düşünme denilen kavramda  zaten bu olmalıdır.
  Örneğin; "Fakir kalmak istemiyorum" yerine "Zengin olmak istiyorum veya "Yalnız bir insan olarak anılmak istemiyorum" yerine "Çevresinde paylaşım içinde insanların olduğu birisi oluyorum." diye düşünmek ve ifade etmek çekim yasasını istediğimiz şekilde devreye sokacaktır.
  Bilinçaltı temizleme, olması gerekenin ifade edildiği, içinde pozitif duygu barındıran ve eyleme sevk eden bir düşünce yapısıyla gerçekleşir. Doğru olumlama ile uyurken bilinçaltı temizleme bile gerçekleşecektir, çünkü zihin sürekli çalışma potansiyelini yansıtabilecek muazzam bir güce sahiptir.

  Olumlama: Bilinçaltımın sadece olması gerekenleri tanımlayan pozitif düşüncelerle dolmasına izin veriyorum. Amaçlarım ve hedeflerim için sadece yapmam gerekenleri kodluyor, onu pozitif duygularla ve işlevsel eylem cümleleriyle ifade ediyorum. Kendimi ileriye taşıyacak, haz duygularıyla harekete geçiriyorum.

  Bkz. NeuroDesign

Yorumlar

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar

MOTİVASYON İÇİN 6 ALTIN KURAL

DERS ÇALIŞMA İÇİN MOTİVASYON VE ÇOK ÖZEL STRATEJİLER