DİYET İÇİN MOTİVASYON - 8 MUHTEŞEM YÖNTEM

DİYET İÇİN MOTİVASYON - 8 MUHTEŞEM YÖNTEM

"Zayıflamak için motivasyona ihtiyaç duyuyor, diyet motivasyon sözlerini öğrenmek istiyorsanız size yapmanız gerekenleri hatırlatacak   yedi muhteşem kilo verme motivasyonu yöntemi."

Bir diyetisyene gittiniz veya bir uzmandan ketojenik diyet, karatay diyeti, dukan diyeti, aristo diyeti if diyeti …veya benzeri diyet programı edindiniz ve zayıflama yöntemlerini öğrendiniz, ancak içsel motivasyonu korumakta güçlük çekiyorsanız kilo vermeniz ve ideal kiloya ulaşmanız oldukça zor olacaktır. 

Hadi şimdi kilo vermenizi kolaylaştıralım ve motivasyon için size yardımcı olayım:

DİYET İÇİN MOTİVASYON YÖNTEMLERİ:

 1. ÖNEMLİLİK VE ÖNCELİKLİK: Kendinizi çok daha fit ve dinamik hissetmek istiyorsunuz, ancak bu konu hayatınızın rutini içinde ne kadar önemli ve öncelikli. Belki önemli olabilir ancak ne kadar öncelikli. Yaşamınızda bu konuyu ilk sıraya çıkarmadığınız sürece işinizi kolaylaştıramazsınız. Haydi şimdi rutinin ninnisinden uyanma ve sizin için önemli olan bu konuyu gündemin en tepesine oturtma zamanı!

 2. İMGELEME: İdeal kiloya ulaşmanız için zihne inandığınız doğru bir adres vermelisiniz. Bu anlamda yaratıcı imgeleme oluşturarak zihni yönetmek zayıflama motivasyonunu çok artıracaktır. İdeal kiloya ulaşmış kendinizi imgelemeyi başardığınızda ve bunu tekrar ettiğinizde bilinçaltını yönetmeye başlayacaksınız. 

 3. DUYGUSAL AÇLIK: Kişi yaşadığı ancak bastırdığı, baskılandığı, tatmin olmadığı ve nihayetinde çözüme ulaştıramadığı duygusal açmazlarını bir şekilde bilinçsiz olarak telafi etmek isteyebilir. Böyle durumların bir yansıması olarak yeme-içme alışkanlıkları olumsuz olarak etkilenebilir.
  Duygusal açlıktan kurtulmadığınız sürece kilo vermek için motivasyon oluşturmanız kolay değildir. Bu durum bilinçaltının gücünü açığa çıkarıp bilinçaltını temizlemeden gerçekleşemez. Duygusal açlıkta ne kadar yemek yenirse yensin doymama hissi baskın gelir ve tam olarak tokluk oluşmaz. Ayrıca yaşamdan keyif alma kanalı yeme-içme üzerine odaklandığından negatif bir kısır döngü içinde kişi kaybolur.
  Duygusal açlıkla baş etmek için duyguları yönetmek gereklidir. Bastırılmış duygular, çözümlenmemiş özdeğer ile ilgili problemler duygusal açlığa yol açabilir. Mutluluk ve huzur kaynaklarını yemek yemek yerine çok daha anlamlı kaynaklara yönlendirmek öz değeri doğru şekilde  geliştirecektir.

 4. DOYMAYI ÖĞRENMEK: Doymak beden zihin arasında doygunluk hissi oluşturulmasıyla gerçekleşir ve günlük otomatik yaşam içinde çoğu insan bunu bilinçsizce unutur. Yemek yeme süreci ve doyma uyaranını kavrama konusunda farkındalık sağlamadan bu öğrenme gerçekleşmez. Bu bağlamda öz farkındalık öğrenilebilir bir süreçtir. 

 5. YAVAŞÇA YEMEK YEMEK: Önerilen diyete uyma konusundaki en önemli aşılması gereken problemlerden birisi de otomatik davranış kalıplarıdır. Bu bağlamda hızlı, başka şeylerle meşgulken ve zihin başka yerlerde iken yenilen yemek yeme alışkanlığından süratle vazgeçilmelidir.  Yemek yeme hızını düşürdüğümüzde daha az yiyerek, yemeğin lezzetinin farkına vararak ihtiyacımız olduğu kadar besleniriz. Öz farkındalığı burada da kullanarak motive olmalıyız. 

 6. GÜNÜ PLANLAMAK: Günü önceden planlamak ve bu plana uyacak şekilde kurallar oluşturmak sizi çok daha güçlü ve motive kılacaktır. Diyet listesini elinize aldığınızda ve diyet yemeklerinize karar verdiğinizde yapmanız gereken yegane şey imgeleme gücünüzü kullanarak kendinize öz liderlik yapmanızdır. Zihin kontrolü ile diyet motivasyonu olmadan istediğiniz duruma ulaşmanız kolay olmayacaktır. 

 7. EGZERSİZ: Kilo vermek ve zayıflamak basit bir matematiğe dayanır. Alınan ve yakılan kaloriler arasındaki fark ne kadar yakılan kaloriler lehine ise o kadar başarılı olunur. Sizin için en uygun kalori hesaplama yöntemini, almanız ve vermeniz gereken kalori konusunda bilgiyi diyetisyeniniz size verecektir. Ayrıca vücut kitle indeksinize, yaşınıza uygun kalori miktarı ve besinlerin kalori değeriyle ilgili bilgilere internetten ulaşabilirsiniz.
  Günü planlarken kalorilerin yakılması ile ilgili günlük egzersiz programı mutlaka olmalıdır. Aktif yaşamı rehber olarak almak, tempolu yürüyüş, bedeninize ve yaşınıza uygun kardio egzersizleri size çok faydalı olacaktır. Ayrıca egzersiz sırasında salınan seratonin hormonu kendinizi çok daha mutlu hissetmenizi ve hayattan keyif almanızı sağlayacaktır. 

 8. STRES: Stresle başa çıkma konusunda zorlanan bazı kişiler sağlıklı beslenme ile ilgili dengelerini bozabilmektedirler. Eğer kendinizi stresli hissettiğinizde daha çok yemek istiyorsanız bu durum kontrol etmeniz gereken önemli bir noktadır. Stresle başa çıkma yöntemlerinin başında pozitif düşünme çalışmaları,  gevşeme egzersizleri uygulamak, anda kalmak ve irade güçlendirmek çok faydalı olacaktır.


DİYET İÇİN MOTİVASYON OLUMLAMALARI:


 • İdeal, sağlığımı koruyacak ve geliştirecek olan kiloya ulaşma konusunu çok önemsiyor ve hayatımda ele alınması gereken ilk konu olarak kabul ediyorum. Ben önemli ve öncelikli gördüğüm konuları çözüme ulaştırana kadar gündemimde tutabilirim.

 • İmgeleme gücüme güveniyorum, kendimi ideal vücut ölçülerime ulaşmış olarak hayal ediyor ve bilinçaltımı yönetiyorum.

 • Duygularımı ve altta yatan duyguları tanıyorum, rehber olan bu duyguları kullanarak mutluluk ve huzur kaynaklarımı öz değerimi geliştirecek şekilde yeniden keşfediyorum. Duygularımı yönetme konusunda kendimi geliştiriyorum. Her ne koşulda olursa olsun sağlıklı ve fit olmak için yapmam gerekenlere mutlaka uyuyorum. 

 • Kendi duyularımın farkındayım, bilinçli iradi gücümü açığa çıkarıyorum. Farkındalığımı geliştiriyor ve doyma hissini öğreniyor ve amacım için kullanabiliyorum. Doyma hissini yönetebiliyorum.

 • Yemek yeme hızımı düşürüyorum. Lokmaları teker teker, yavaş yavaş ve tadına vararak yiyorum, bedenimi ve ruhumu besliyorum. Kontrolün bende olduğu duygusuna ulaşıyorum. Kendim için en iyisini gerçekleştirebiliyorum.

 • Kendime öz liderlik yapmayı tercih ediyor, neler yapmam gerektiğini imgeliyor ve bana verilen diyet listesine uyuyorum. Yaşam beni değil ben yaşamı yönetebiliyorum, gün ve gün öz disiplinim oluşuyor, güçleniyorum ve sürdürülebilir motivasyonu koruyorum. 

 • Enerji enerjiyi çeker. Yaşamıma dinamik olmayı tercih ediyorum. İhtiyacım olan günlük egzersizi hayatıma katıyor, kendimi çok daha mutlu ve fit hissediyorum. Bedenim şekilleniyor ve ruhum özgürleşiyor.

 • Hayatımda stresi dengelemeyi ve ihtiyacım olduğunda stresle başa çıkmayı tercih ediyorum. Yaşadığım her şeyin bir sebebi vardır, bu sebeplerle ilgili çözümü buluyorum. Yapabileceklerimin en iyisini yapıyor ve gerisini akışa bırakıyorum. Bunu başarabilirim, inanıyorum. Pozitif düşünüyor, ruhen, bedenen rahatlamayı ve gevşemeyi seçiyorum. Anda kalıyor ve irademe güveniyorum. 


Bkz. Motivasyon İçin 6 Altın Kural

Bkz. NeuroDesign

Yorumlar

 1. Play The Real Money Slot Machines - Trick-Taking Game - Trick-Taking
  How kadangpintar to Play. Play The Real 토토 Money Slot Machine. If you bsjeon are searching for a fun, exciting game 바카라 사이트 to play online, we have worrione you covered.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar

MOTİVASYON İÇİN 6 ALTIN KURAL

DERS ÇALIŞMA İÇİN MOTİVASYON VE ÇOK ÖZEL STRATEJİLER

BİLİNÇALTININ GÜCÜ - 5 TEMEL İLKE