Hakkımda

 

Dr. Murat Soysalan
Profesyonel Koç ve Eğitmen


Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nden 1991 yılında mezun olarak, askeri doktorluk hizmetleri vermeye başladım. 1993 yılında yaşadığım bir trafik kazası nedeniyle, iki yıl kadar süren ameliyatlar ve tedavi süreçleri geçirdim. Bunun neticesinde askeri görevinden malulen emekli olarak ayrılmak zorunda kaldım.

1995 yılı itibariyle Antalya’ya yerleşerek, işyeri ve turizm hekimliği, özel klinik işletmeciliği üzerinde çalışmaya başladım. Hekimlik deneyimlerim sırasında, hastalarımla kurduğum ilişkiler ve hastalıkların takibi sırasında karşılaştığım durumlar neticesinde zihin ve beden ilişkisinin önemini çok daha fazla fark etmeye başladım.  Sağlık problemlerinin oluşumu ve tedavi süreçleriyle ilgili yepyeni bir bakış açısıyla yaklaşılması gerekliliği üzerine odaklanmaya başladım. 

Hastalıkların çoğunun altında insanların bilinçaltı çıkmazlarının bulunduğu, inançları doğrultusunda iyileşme süreçlerinin ilerlediği, çoğu kronik hastalıkların psikosomatik olduğu konusunda gözlemler oluşturdum. Böylece hastaların ruhsal, zihinsel ve duygusal  yönlerine odaklanarak çok daha iyi sonuçlar alınabileceğini yaşayarak keşfettim. Kendisini bu alanlarda geliştirerek yurt içi ve yurt dışında çok sayıda eğitimler aldım.

Konuyla ilgili duygularımı şöyle özetleyebilirim; "Koçluk ve bilinçaltı dönüşüm uygulamalarının mükemmel ve sonuç alıcı teknikleri ile buluşmam, uygulamalarımda gördüğüm, insan hayatındaki hızlı sürdürülebilir değişimler, bende hep bu alanda çalışma ve faydalı olabilme arzunu besledi. İnsanların belki hayatları boyunca üzerlerinde büyük bir yük olarak taşıdığı birtakım sorunların, kişiye özel, uygun tekniklerle değişebilir ve dönüşebilir olduğunu deneyimlemek oldukça heyecan vericiydi."

2002 yılında bir uluslararası sağlık firmasında eğitmen- danışman olarak çalışmalarımı sürdürdüm ve senior manager olarak görev yaptım. Profesyonel olarak grup eğitimleri, grup koçluğu ve network coaching ile ilgili çalışmalarla orada tanıştım. Özellikle içsel motivasyon ile ilgili çalışmalar üzerine yoğunlaşarak başarının dinamikleri üzerine seminerler vermeye başladım.

2003 yılından itibaren çalışmalarımı NLP temelli olarak sürdürdü. NLP uygulamalarının hızlı ve etkili sonuçlara ulaşabilme gücünü fark ederek, bunu grup çalışmaları ve bireysel koçluk uygulamalarında kullandım. Uygulamalarındaki deneyimlerim, danışanlarımdan aldığı olumlu sonuçlar, koçluğun NLP ile bütünleşince çok daha etkili olduğunu tespit etmemi sağladı.

Tüm bu süreçte ve devam eden dönemde yurt içi ve yurt dışında, değişik koçluk ve NLP ekollerini detaylı olarak inceledim; hipnoterapi, bilinçaltı dönüşüm teknikleri, zihinsel-bedensel uyum, hızlı okuma, beden dili, kuantum konularında eğitimler almaya ve danışanlarımda uygulamaya devam ettim. Bilgi, beceri ve deneyimleri kendi ekolünü geliştirmesine yol açtı. Halen "NeuroDinamik Değişim" adı altında uyguladığı tekniklerle sigara gibi bağımlılıklardan, fobilerden ve bilinçaltı dönüşüm gerektiren bir çok psikolojik problemden kurtulma konusunda danışmanlık yapmaktayım. Ayrıca bireyin amaçları doğrultusunda zihin yönetimini nasıl gerçekleştireceğine dair son derece özgün olan NeuroDesign eğitimlerini de vermekteyim. 

2007 yılından beri patentli “LifeCoach” markası adı altında çalışmalarımı sürdürmekteyim. Dünyadaki sayılı koçluk organizasyonlarından olan Association for Coaching (AC)’in organizasyonel üyeliğini ve Türkiye’deki ilk “Recognized Course” ünvanını elde ettim. International Coaching Federation (ICF) üyeliğini bir süre sürdürdüm. Özgün içerikler ve deneyimler üzerine yapılandırılmış koçluk eğitimleriyle, Türkiye çapında koçluk mesleğine gönül vermiş bir çok kişiye sertifikalı eğitimler verdim. Koçlukta yetkinleşme süreçlerini ve etik çerçeveyi olgunlaştıran sistemi geliştirerek,  uzmanlık eğitimlerini de Eğitim-Öğrenci Koçluğu, Aile-İlişkiler Koçluğu, Kurum-Kariyer Koçluğu, Kuantum Koçluğu, Eğitimcinin Eğitimi konularında eğitimler verdim.

Eğitimlerimde daima yetkinleştirmeye ve  olması gerekene odaklandım. İnsanların zihni, duyguları, sağlıkları ve yaşamları hep çok özel ve çok değerlidir, koçluk yaparken, değişim, dönüşüm sağlamak isterken büyük bir sorumluluk almak gerektiğine inanıyorum. Onun için sistemli ve etkili bir eğitim sürecinin tamamlanması konusunda ilkeli ve etik davranmak, deneyimleri olabildiğince paylaşmak çok önemlidir..

Türkiye’de ilk kez bir devlet üniversitesinde sertifikalı koçluk eğitimleri açtım ve özel bir eğitim kurumunda öğretmen ve yöneticilere koçluk eğitimleri vererek, koçluk yaklaşımının bir eğitim kurumunda öğrencilere uygulanmasına yönelik sistemi geliştirdim.

“İnteraktif workshop” çalışmalarını grup halinde sistemli olarak uyguladı, “Active-Mind” eğitim programlarını dizayn ederek, eğitimlerine katılanların verilen bilgileri bilinçaltı düzeyde içselleştirmelerini hızlandırdım.

Antalya, İstanbul, İzmir ve Ankara illerinde, koçluk eğitimleri, atölye çalışmaları, seminerler düzenledim ve bireysel-kurumsal danışmanlıklar yaptım.

Yurt dışında aldığı "Consicousness Coaching" eğitimleri ve kendi uyguladığı Holistik-Kuantum koçluk yaklaşımı bütünleşerek Türkiye'de ilk kez uygulanan "Holistik Denge" eğitimlerinin hazırlanmasına öncülük ettim.

Bütüncül olarak bir birey ele alınmadığı sürece transformasyonel dönüşümün kesinlikle olamayacağına inanmaktayım.  

Holistik-Kuantum bakış açısını  ve bazı temel uygulamalarını anlatan “Önünüzden Çekilin” isimli bir kitabım mevcuttur.  

ALDIĞIM EĞİTİMLER, SERTİFİKASYON VE DİPLOMA PROGRAMLARI


DAVRANIŞ BİLİMLERİ EĞİTİMİ (GATA Tıp Fakültesi) 
NLP DİPLOMA, PRACTITONERY VE MASTER PRACTITONERY (International NLP Trainer's Association)
TEMEL NLP (UNLP ve NLPNOW - Philip Holt , Richard Bandler's Assistance)
NLP TRAINER , NLP MASTER TRAINER (International Training) 
HİPNOTERAPİ (Instutate of Erickson – Tamer Dövücü) 
TEMEL KOÇLUK BECERİLERİ VE STRES YÖNETİMİ: (Doruk Performans - Doç. Dr. Turgay Biçer)
PSİKOKİNESİYOLOJİ VE KİŞİSEL GELİŞİM (Kuraldışı Eğitim – Nil Gün)
NETWORK COACHING, KİŞİSEL GELİŞİM, MOTİVASYON; ( Rolph Kipp ve Michael Strachowitz)
COMPREHENSIVE COACHING (International Coach Academy-Coachıng Instutate)
CERTIFIED COACH, PROFESSIONAL CERTIFIED COACH (PCC), MASTER CERTIFIED COACH (MCC) (International Training)
CONSCIOUSNESS COACHING – MASTER SERIES I, A NEW STATE OF CONSCIOUSNESS (Marc Steinberg)
NLP PSYCHOTHERAPY -(International NLP Trainer's Association - Wyatt Woodsmall, Konstantinos (Kaan) Bimplis)

Yorumlar

Popüler Yayınlar

MOTİVASYON İÇİN 6 ALTIN KURAL

DERS ÇALIŞMA İÇİN MOTİVASYON VE ÇOK ÖZEL STRATEJİLER

BİLİNÇALTININ GÜCÜ - 5 TEMEL İLKE